Mācības universitātē Anglijā

No angļu valodas līdz doktorantūrai
Post Reply
User avatar
apollo13
Posts: 6
Joined: Sat, 01. Aug, 2009 09:53

Mācības universitātē Anglijā

Post by apollo13 » Tue, 18. Aug, 2009 21:48

Ja nu kādām ir vēlme studēt kaut kur ārpus Latvijas kādā pasaules slavenā universitātē, tad šeit būs pāris manis paša pārdomas un daži praktiski padomi par šo tēmu :roll:

Es laikam nebūšu vienīgais, kas Latvijā darbu apvienoja ar studijām universitātē (un pat ne vienā, bet divās!) attiecīgi arī rezultāts...bet kas bijis tas bijis. Pēc veiksmīgas bakalaura grāda iegūšanas Latvijā, ne pašā prestižākajā Latvijas augstskolā, ar puslīdz pieklājīgām atzīmēm nolēmu pamēģināt laimi lielākos dīķos un iesniedzu dokumentus vairākās Lielbritānijas augstskolās – rezultātā paspīdēja un es nesaprotamā veidā vinnēju loterijas biļeti – dabūju uzaicinājumu studēt maģistratūru The London School of Economics and Political Science (LSE).

Te nu būs pāris draudzīgi padomi, ja arī jums ir vēlme iet jau citu tautiešu iemīto taciņu...

- Kādu programmu izvēlēties:

Ja neesat pabeiguši bakalaura programmu Latvijā nebūs citas izvēles kā tikai apgūt bakalaura grādu šeit, kas ir ilgāks un dārgāks process pilna laika studijas gadā kā ES studentam izmaksās apmēram £3,225 (http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_171573)

Ja esat ieguvuši bakalaura grādu kādā no Latvijas valsts akreditētajām augstskolām, tad droši varat pieteikties Maģistratūrā. Tas aizņemts tikai vienu gadu (parasti no 8 līdz 10 vai 12 mēneši atkarībā no programmas) ir iespēja mācīties arī part time, kas aizņems divus gadus. Ja varat mācības apvienot ar labi apmaksātu un interesantu darbu tad var mācīties arī divus gadus. Tomēr, ja plānojat strādāt pa minimālo algu paralēli mācoties, tad man šķiet pareizāk to gadu nepalaist vējā bet paņemt kredītu un izmācīties vienā gadā. Visdrīzāk darbs, ko atradīsiet pēc universitātes beigšanas ātri vien palīdzēs atmaksāt to kredītu un nebūsiet zaudējuši veselu gadu.

Praktiski padomi:

1) Kad iesniegt dokumentus
Daudzās universitātēs valda vienkāršs likums – ‘’First come, first served’’. Kas pirmais iesniedz dokumentus, tas pirmais saņem piedāvājumu (ja atbilst visiem kritērijiem). Respektīvi, ja jūsu pieteikums tiks saņemts pirmais un jums tiks izteikts piedāvājums apgūt attiecīgo programmu, tad, lai arī vēlāk pieteiksies vēl lielāks prāta vēders viņam jūsu vieta netiks atdota tikai tāpēc, ka viņš būtu no labākas augstskolas vai ar labākām atzīmēm. Daudzviet pieteikšanās sākās jau rudenī uz nākamā gada programmām tā kā nenokavējiet un sūtiet pieteikumus pēc iespējas ātrāk.

2) Atvērto durvju dienas
Vērts aiziet uz atvērto durvju dienu un izzondēt attiecīgā departamenta ‘’vājās vietas’’ un potenciālos selling punktus, ko pielikt jūsu pieteikuma esejai. Es piemēram savā departamentā biju pirmais latvietis un profesoriem bija interesanti, kas mēs tādi par fruktiem. Protams konkurss uz vienu vietu arī ir svarīgs statistiskas rādītājs, bet tas lai paliek jūsu ziņā ;) Pieteikumu skaits uz vienu vietu no iepriekšējiem gadiem parasti ir atrodams Graduate Prospectus, kas pasūtāms bez maksas augstskolas mājas lapā.

3) Valoda
Ja jums tiks izteikts piedāvājums mācīties un jūsu pamatizglītības valoda iepriekšējā augstskolā nebija angļu valoda, jums būs jākārto viens no starptautiskajiem valodas eksāmeniem IELTS vai TOEFL un jāsasniedz universitātes noteikts punktu skaits. Tas būs viens no obligātajiem izpildes kritērijiem, lai uzsāktu mācības rudenī. Tāpat ir vērts nokārtot valodas eksāmenu pēc iespējas ātrāk, jo, ja pirmajā reizē izkrītat, būs laiks to pārlikt.
Vēl viens draudzīgs padoms – mēģiniet vismaz nedaudz palasīties grāmatas no ieteicamā literatūras saraksta, lai mazinātu šoku par lasāmvielas apjomiem un akadēmisko valodu studiju sākumā!

4) Pirmais šoks
Vēlreiz atkārtošos – lasīt, lasīt un vēlreiz lasīt pirms sākas mācības. Savādāk būs šoks par tehniskajiem terminiem un akadēmisko angļu valodu, ko gluži krogā iemācīties nevar :lol:

5) Studiju maksa un dzīvošana
Skatīt zemāk tiešsaistes uz dažu universitāšu programmu cenrāžiem, bet vidēji samaksa par vienu mācību gadu būs ap £3000. Kā jau teicu LSE cena dažām programmām būs augstāka neatkarīgi vai esat ar ES pasi vai ne...
Dzīvot parasti piedāvā studentu kopmītnēs, kas mēdz būt gan padārgi plus klāt nāk visi pārējie studentu dzīves prieki ;) Šeit arī valda tas pats likums, kas pirmais piesakās tas arī dabūs. Visiem vietu parasti nepietiek.

6) Parādu nasta un strādāšana studiju laikā
Jāsaka, ka, ja jums ir jāuzņemas liels parādu slogs, lai samaksātu par mācībām un dzīvošanu, tad gandrīz vai nav vērts mācīties universitātē, kas nav topa augšgalā, jo jūsu darba iespējas pēc graduēšanas nebūs tik labas un alga attiecīgi zemāka.
Piemēram, LSE ir viena no dārgākajām UK universitātēm (vismaz maģistratūra), bet iespējas atrast darbu pēc tās pabeigšanas ir visaugstākās (pārspēj pat Oksfordu un Kembridžu!) arī algas, uzsākot karjeru, šīs universitātes absolventiem ir augstākas. Tamdēļ, lai arī samaksa par universitāti izskatās gana liela, varēsiet to atpelnīt svilpodami, ja labi pabeigsiet augstskolu.

7) ‘’Milk rounds’’
Daži no maniem kursabiedriem darbu jau sāka meklēt kad vēl nebija izskanējis ‘’pirmais’’ zvans ;) un pareizi vien darīja, jo arī te bieži vien ir ‘’first come, first served’’ likums. Daudzās vietās pieteikšanās sākas jau vēlā rudenī un interviju process ilgst līdz pat pavasarim un ilgāk. Nelaidiet garām ‘’milk roundus’’, ko organizē visdažādākās kompānijas, lai reklamētos un piesaistītu nākamā gada absolventus saviem darba kolektīviem. Pat ja iznākums jums būs nelabvēlīgs vai arī jūs tas neinteresē – vismaz dabūsiet paēst un padzert par kompānijas naudu! :lol:

8) Kā optimizēt mācību procesu
Iespējams, ka atkarīgā no novirziena jums būs sava pieeja kā optimizēt mācīšanās procesu, bet pēc savas pieredzes varu teikt, ka kooperēšanās ar citiem studentiem ir zelta vērta. Vispirms jau ir vērts iniciēt ‘’darba / mācību grupas’’ izveidi un pēc iespējas ātrāk mācību gada sākumā. Tas nenozīmē, ka jums būs mazāk jālasa (kas arī, protams, ir iespējams) bet gan to, ka būs konspekti no kuriem gatavoties eksāmenu laikā. Plus diskusiju grupā varēsiet praktizēties izteikties un asināt savu akadēmisko angļu valodu draudzīgā lokā.

9) Atzīmes un darba iespējas atkarībā no atzīmēm
Prestižākajās darba vietās bez labām atzīmēm uz jums nemaz neskatīsies, viena izeja, ja nu gadījumā domājat, ka nedabūsiet ‘’merit’’ (1.1 vai >90%) ir pieteikties darbā pirms jums izsniegts diploms un cerēt, ka darba devējs būs tik ļoti ar jums apmierināts pāris mēnešu internship/pārbaudes laikā, ka nemaz jums diplomu neprasīs pieņemot pilna laika pozīcijā ;)

Tiešsaistes:

Top Universities in UK (reitingu tabula, kuru noteikti izmanto katrs sevi cienošs HR departaments ;) ):

http://extras.timesonline.co.uk/tol_gug ... yguide.php

Ambiciozākiem cilvēkiem:

Top Universities in the world:
http://www.topuniversities.com/worlduni ... lrankings/


Testi, kas būs jākārto, ja jūsu iepriekšējās izglītības valoda nebija angļu valoda:

http://www.ielts.org/
http://www.ets.org


Cik kas maksā:

LSE:
http://www.lse.ac.uk/collections/tableOfFees/
http://www.lse.ac.uk/collections/tableO ... 009-10.htm

Oksfordā:
http://www.ox.ac.uk/admissions/postgrad ... study.html

Kembridžā:
http://www.cam.ac.uk/admissions/undergr ... ition.html

Kredīta iespējas studijām ārzemēs Latvijā:
http://www.sf.gov.lv/?p=66

ivanov
Posts: 2
Joined: Thu, 13. Aug, 2009 15:30

Re: Mācības universitātē Anglijā

Post by ivanov » Sun, 08. Nov, 2009 14:42

Paldies par informaciju (kura man gan vairs nav svariga), bet noteikti ir noderiga!

aivarsasv
Posts: 1
Joined: Wed, 29. Jun, 2011 12:06

Re: Mācības universitātē Anglijā

Post by aivarsasv » Wed, 29. Jun, 2011 12:17

Lasīju Jūsu aprakstu par LSE. Mūsu dēls Grants, ASV latvietis, so mēness absolvēja Čikāgas DePaul Universitāti, un ir ieinteresēts turpināt studījas LSE. Viņš plāno LSE apciemot septembrī un pieteikties septembra beigās, kad atver pieteikšanās portālu. Dzīvojam Vašingtonā, DC. Vai varētu ar jums sazināties pa tiešo? Mans e-pasts: aeosvalds@gmail.com.

Palides.

Aivars

Post Reply